Anja Rubik i jej akcja #sexedpl znowu pojawiają się na pierwszych stronach gazet. Z jednej strony to cieszy, i to bardzo, bo od paru lat robią dobrą robotę jeśli chodzi o edukację seksualną i szeroko rozumianą pomoc kobiet. Z drugiej smuci, bo spora część tych działań powinna być realizowana nie dzięki pomocy i zaangażowaniu osób prywatnych, a przez państwo. Ale jest jak jest…
Jak to się zaczęło?
O Anji Rubik w kontekście działań na rzecz edukacji seksualnej i praw kobiet zrobiło się głośno w 2016 roku. To wtedy ruszyła seria protestów w ramach Strajku Kobiet, na ulicach pojawiły się czarne parasolki, a czerwone błyskawice zagościły na setkach tysięcy zdjęć, koszulek, w klapach kurtek i na transparentach. Pojawił się też temat, nie pierwszy i na pewno nieostatni, edukacji seksualnej w Polsce i tego, w jak bardzo opłakanym jest ona stanie.
Jak podsumowuje to Krytyka Polityczna „ Analiza używanych w szkołach podręczników do wychowania do życia w rodzinie (to jedyny przedmiot poza biologią zajmujący się seksualnością ludzi) uświadomiła modelce, że młodzież uczy się przekłamanej, konserwatywnej wizji świata, w którym nie ma antykoncepcji ani różnorodności seksualnej, a zagrożeniem jest onanizm i seks przedmałżeński.” (1).
Efektem była akcja#sexed.pl bardzo ciepło przyjęta przez ekspertów i samych zainteresowanych, głównie młodzież, ale nie tylko. Filmy, wykłady, spotkania no i oczywiście książka „#sexedpl. Rozmowy Anji Rubik o dojrzewaniu, miłości i seksie”. A właściwie wartościowy podręcznik, jakiego na rynku brakowało – co potwierdzi każdy rodzic czy nastolatek, który zna podstawy programowe nauczania dzieci i młodzieży o seksie.
W dodatku kosztujący grosze, bo cena okładkowa to 19,99 – wszyscy zaangażowani w projekt, łącznie z wydawnictwem, pracowali non-profit.
Linia pomocy SEXED.PL
Data startu linii pomocy jest nieprzypadkowa. 25. listopada to Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet.
Pod numerem telefonu 720 720 020 oraz na czacie na stronie https://sexed.pl/ o pomoc będą mogły zwrócić się osoby doświadczające lub stosujące przemoc w związkach i relacjach. Akcja skierowana jest także do osób obserwujących takie zachowania, w myśl zasady, że nie tylko strony bezpośrednio zaangażowane są za nią odpowiedzialne, ale również ci, którzy nie robią nic, by ją powstrzymać. Przemoc karmi się milczeniem – jak podsumowuje to fundacja.
Linia czynna jest od poniedziałku do piątku, w godzinach 16-20, kiedy najwięcej osób ma możliwości prowadzenia nieskrępowanej rozmowy. Za nadzór nad przebiegiem tych rozmów odpowiada psycholożka i seksuolożka Ania Ciucias oraz zespół osób z wiedzą specjalistyczną, dotyczącą przemocy i jej zapobieganiu.
Jeśli doznajesz/stosujesz/wiesz o przemocy w związku, odwiedź stronę
https://sexed.pl/artykuly/pomoc-osobom-uwikłanym-w-przemoc
Bibliografia:
(1) Nina Olszewska, Anja Rubik wyręcza ministerstwo edukacji, online: https://krytykapolityczna.pl/kultura/czytaj-dalej/anja-rubik-sexedpl/, dostęp: 26.11.2020
Anja Rubik, #SEXEDPL. Rozmowy Anji Rubik o dojrzewaniu, miłości i seksie, Wydawnictwo W.A.B., 2018