Najpowszechniej stosowany środek zabezpieczający przed ciążą i chorobami przenoszonymi drogą płciową – prezerwatywa, gumka, kondom. Czy faktycznie chroni tak dobrze, jak sądzimy? I czy chroni zawsze? Po co są rozmiary prezerwatywy i jakie mają znaczenie dla używających prezerwatyw osób? Spróbujmy odpowiedzieć na te pytania.
Rozmiary prezerwatyw
Czy rozmiar ma znaczenie? O ile w przypadku penisa można jeszcze dywagować nad odpowiedzią, to już rozmiar prezerwatywy ma znaczenie bardzo duże. Zarówno dla mężczyzn, jak i dla ich partnerek, ponieważ przekłada się on na skuteczność ochrony w czasie seksu. Wróćmy jednak na razie na chwilę do rozmiarów penisów. Większość panów ma penisy przeciętne – czyli statystycznie średnie. Proszę się nie obruszać na to stwierdzenie, wynika ono z samej natury statystyki. Przyjmuje się, że u Polaków jest to 12-16 cm albo że jest to 14 cm długości. Wartości zresztą mogą być różne, w zależności od badań. Prezerwatywy rozciągają się bardzo mocno, więc klasyczna gumka pasować będzie na większość długości członka – problemy z dopasowaniem będą mieli za to panowie z penisami znacznie większymi/mniejszymi niż średnia. Natomiast co innego, jeśli chodzi o rozmiary prezerwatywy mierzone pod kątem obwodu czy też średnicy penisa. Kiedyś, powiedzmy nawet jeszcze kilkanaście lat temu, prezerwatywy miały rozmiarówkę bardzo standardową – w zasadzie większość europejskich była tej samej wielkości. Obecnie zmieniło się to mocno. Bardzo ubogo stopniowane są rozmiary prezerwatyw Durex (najpopularniejsze na świecie), mamy jednak marki specjalizujące się w prezerwatywach maksymalnie dopasowanych (np. My.Size). Dopasowanie do grubości penisa odgrywa dużą rolę, jeśli chodzi o komfort i skuteczność.
Prezerwatywy XXL i rozmiar S
Najprostszy podział na rozmiary prezerwatyw to S (azjatyckie), M (europejskie), L i XL (afrykańskie), XXL (giganty). Jest to jednak bardzo poglądowe i mało skuteczne przy dopasowaniu kondoma. Skąd wiedzieć, jaki rozmiar prezerwatywy wybrać? Najpierw trzeba oczywiście dokonać pomiaru. Można do tego użyć miarki krawieckiej, kawałka sznurka albo nawet suwmiarki. Ważna jest staranność pomiaru, bo nie po to producenci dali nam prezerwatywy różniące się rozmiarami o 2-3 milimetry, byśmy mierzyli penisa na oko.
Na rynku dostępne są następujące rozmiary prezerwatyw:
- obwód penisa 9,5 do 10 cm – prezerwatywa o średnicy 47 mm,
- obwód penisa od 10 do 11 cm – prezerwatywa o średnicy 49 mm,
- obwód penisa od 11 do 11,5 cm – prezerwatywa o średnicy 53 mm,
- obwód penisa od 11,5 do 12 cm – prezerwatywa o średnicy 56 mm,
- obwód penisa od 12 do 13 cm – prezerwatywa o średnicy 60 mm,
- obwód penisa od 13 do 14 cm – prezerwatywa o średnicy 64 mm,
- obwód penisa od 14 do 15 cm – prezerwatywa o średnicy 69 mm.
Przynajmniej jeśli chodzi o najpopularniejsze marki – głównie My.Size.
Gdzie jest napisany rozmiar prezerwatywy?
Znając już swój obwód i średnicę trzeba tylko poszukać odpowiedniej informacji na pudełku z prezerwatywami. Niestety – zazwyczaj dostaniemy informację, że jest to rodzaj uniwersalny, czyli 53 lub 56 mm. Takie właśnie produkowane są przez większość firm. Zalecamy jednak, żeby poświęcić chwilę czasu i poszukać bardziej dopasowanych modeli. Co daje nam odpowiednio dobrany rozmiar prezerwatywy? Dwie rzeczy.
Komfort. Ucisk gumki na prąciu nie jest zbyt przyjemny i dla wielu mężczyzn stanowi wręcz na tyle istotną przeszkodę, że nie chcą używać prezerwatyw. W ilu przypadkach odczucia te wiążą się właśnie z nieodpowiednio dobranym rozmiarem prezerwatywy? Na pewno nie we wszystkich, jednak zapewne całkiem spore grono facetów mogłoby się przekonać, że dobrze dopasowana gumka robi różnicę.
Skuteczność. Prezerwatywy nosi się w celu zapobiegania niechcianej ciąży oraz ochrony przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Nawet idealnie dopasowana prezerwatywa nie robi tego w pełni skutecznie. Co dopiero mówiąc o takiej, która jest za luźna lub za ciasna…
Zbyt duży rozmiar prezerwatywy (luźny) zwiększy szansę na jej rolowanie się i spadnięcie z penisa. Sex z prezerwatywą zbyt ciasną rodzi z kolei obawy, że może ona pęknąć. W tzw. miłosnym zapamiętaniu możemy tego nie zauważyć czy też mimo wszystko nie przerwać tego, co robimy. W obu przypadkach mamy więc sporą szansę, że prezerwatywa nie spełni naszych oczekiwań. Przyjmijmy jednak, że mamy idealnie dobraną prezerwatywę – jak wtedy prezentuje się jej skuteczność?
Skuteczność prezerwatyw. Czy prezerwatywa chroni przed ciążą?

Prezerwatywy są najpowszechniej stosowaną formą antykoncepcji, co jednak wcale nie oznacza, że mają 100% skuteczności. Stanowią jednak najlepszy kompromis między zabezpieczeniem przed ciążą, dostępnością, wygodą, wpływem na organizm. Przyjmuje się, że skuteczność prezerwatyw wynosi 98% – czyli bez wątpienia jest bardzo wysoka. Innym sposobem opisywania kwestii prezerwatywa a ciąża jest tzw. współczynnik Pearla. Wskaźnik Określa on stosunek liczby nieplanowanych ciąż, do których doszło przy regularnym współżyciu seksualnym w ciągu roku, u stu par stosujących w tym czasie konkretną metodę antykoncepcji.
Współczynnik Pearla dla prezerwatyw wynosi od 2 do 7, albo od 2 do nawet 15 – literatura podane różne dane, bazują one bowiem na dość skomplikowanych wskaźnikach, uwzględniających np. wielkość populacji czy sposób prowadzenia edukacji seksualnej (femidom, prezerwatywa dla kobiet, ma te wartości trochę gorsze).
Co nam mówi ten wskaźnik? Że na 100 regularnie współżyjących par po roku 2 kobiety zajdą w ciążę. Jest to wartość minimalna, tzw. kliniczna, czyli między innymi przy zachowaniu staranności w zakładaniu i doborze odpowiedniego rozmiaru prezerwatywy. Coś jak spalanie na 100 km w reklamach samochodów, które w warunkach drogowych dziwnie rośnie… Podobnie rośnie współczynnik Pearla – w warunkach „domowych” można przyjąć, że nawet 15 par na 100 po roku będzie w ciąży. Głównym czynnikiem decydującym o takich rozbieżnościach nie będzie rozmiar prezerwatywy, ale także jej zakładanie, przechowywanie, termin ważności – na pewno jednak może poprawić tę statystykę.
Prezerwatywa a HIV
Upowszechnienie się prezerwatywy było prawdziwą rewolucją w świecie, w której syfilis był śmiertelny, a rzeżączka mogła wyniszczać organizm latami. Ryzyko tych i wielu innych chorób przenoszonych drogą płciową można widocznie ograniczyć stosując prezerwatywy. Największe obawy spośród nich budzi oczywiście AIDS i wirus HIV. Uważa się, że nie ma lepszego zabezpieczenia, ale i ono wynosi od 80 do 95%. Na znalezienie się w dolnej granicy wpływa oczywiście między innymi niewłaściwie dobrany rozmiar prezerwatywy.
Rozmiar prezerwatywy ma znaczenie!
Komfort i bezpieczeństwo – te dwa czynniki grają bardzo dużą rolę w seksie. W przypadku osób używających prezerwatyw mogą być odczuwalnie zwiększone, jeśli zdecydujecie się na kupno prezerwatywy w odpowiednio dobranym rozmiarze. Większość modeli dostępnych na rynku, w tym prezerwatywy Durex czy Skyn, oferowanych jest w dwóch rozmiarach, 53 mm i 56 mm. To może nie zrobić różnicy, warto jednak dokładnie zmierzyć penisa i poszukać prezerwatyw „szytych” na miarę. Oferują je takie marki jak My.Size, Mister Size, Pasante.
