Kulki do ćwiczeń mięśni kegla, zwane także waginalnymi, stały się w ciągu ostatnich kilku lat bardzo popularne. Używa ich coraz więcej kobiet, coraz częściej można spotkać ich reklamy w prasie kobiecej czy na portalach prezentujących materiały lifestyle. I dobrze, bo trening mięśni dna miednicy to przecież czyste zdrowie.
Wpływ kulek gejszy na mięśnie Kegla
Ćwiczenia z kulkami gejszy mają za zadanie wzmocnienie mięśni dna miednicy, zwanych także mięśniami Kegla. Sugerowane jest to z dwóch najważniejszych powodów:
- problemy z nietrzymaniem moczu, częste zwłaszcza po menopauzie, chociaż i przed nią dotykające przynajmniej kilka procent kobiet,
- zwiększenie satysfakcji seksualnej.
Ten drugi punkt jest podnoszony najczęściej. Noszenie kulek i/lub regularne z nimi ćwiczenia mają zwiększać elastyczność i siłę mięśni dna miednicy i waginy. To z kolei sprawia, że kobieta może silniej odczuwać wszelkie bodźce płynące z penetracji. Bez wątpienia jest więc o co walczyć, zwłaszcza że używanie kulek nie jest problematyczne.
Dodatkową motywacją może też być – ale wcale nie musi – większa satysfakcja seksualna partnera. Stąd przecież wywodzi się przeznaczenie kulek gejszy, przed stuleciami powstałych na Dalekim Wschodzie właśnie po to, by mężczyzna odczuwał większą przyjemność.
Jeśli szukasz sposobu na uzyskanie wzwodu, sprawdź Pompki do penisa – ranking. Na stronie naszego partnera Erotino znajdziesz szeroki wybór pompek do penisa.
Jak długo ćwiczyć, by odczuć efekty kulek gejszy?
To jedno z podstawowych pytań, nurtujących kobiety zaczynające trening z kulkami waginalnymi. Podobnie jak w przypadku ćwiczeń innych grup mięśniowych, tak i tu nie można nastawiać się na natychmiastowe rezultaty. Zazwyczaj są one odczuwalne po około 6 tygodniach regularnego treningu. Przez regularny rozumiemy 3-4 razy w tygodniu. Po tym czasie można spodziewać się widocznej poprawy jeśli chodzi o nietrzymanie moczu, a także silniejszych doznań seksualnych. Orgazmy powinny następować częściej, być silniejsze i łatwiejsze do osiągnięcia.
Jeśli po tym czasie nie ma efektów nie oznacza to, że nie nadejdą w przyszłości. Wiele zależy od indywidualnych uwarunkowań ciała kobiety. Sugerujemy pozostać przy rytmie 3-4 treningi w tygodniu przez następne 6 tygodni. Nie zaszkodzi także konsultacja z seksuologiem/urologiem w sprawie właściwego doboru kulek.
Kulki gejszy – jak długo można nosić?
To kolejna problematyczna kwestia. Waga kulek i ich budowa sprawiają, że można je nosić w zasadzie przez większość dnia. Przeszukując fora internetowe i publikacje na „kobiecych” portalach również znajdziecie sugestię, że kulki gejszy nosić można do 6 godzin dziennie. Nie do końca jest to prawdą.
Drugie podejście do tematu czasu noszenia kulek gejszy jest bardziej racjonalne, rzeczowe i uwzględnia obciążenie mięśni dna miednicy. Jego zwolennicy zwracają uwagę, że zbyt długi czas używania wcale nie musi przekładać się na lepsze rezultaty, a wręcz przeciwnie – może powodować nie tylko dyskomfort, ale i problemy zdrowotne. Analogicznie jak przy innych ćwiczeniach może dość po prostu do przetrenowania.
Do nas również dużo bardziej trafia stanowisko, że kulki gejszy powinno się nosić jednorazowo około 10-15 minut przez pierwsze 2-3 tygodnie ćwiczeń, stopniowo wydłużając ten czas. Nie powinien on jednak przekraczać 30-45 minut jednorazowo, przy założeniu ćwiczeń 3-4 razy w tygodniu. Taki „plan treningowy” powinien przynieść pierwsze odczuwalne rezultaty po wspomnianych 6 tygodniach ćwiczeń i będzie nie tylko skuteczny, ale także bezpieczny dla kobiecego ciała.
Osobny artykuł poświęciliśmy problemom z orgazmem u kobiet. Zapraszamy do czytania.
