Poranna erekcja jest czymś zupełnie naturalnym w życiu aktywnego (lub potencjalnie aktywnego) seksualnie mężczyzny. Powtarza się od wieku nastoletniego, aż po dojrzały, a czasem nawet starość. Natomiast brak porannego wzwodu może sygnalizować lub oznaczać różne problemy zdrowotne. Niestety, ten sygnał bardzo często jest bagatelizowany.
Poranna erekcja – przyczyny
Skąd się bierze poranna erekcja? Tak dokładnie nie wiadomo, bo specjaliści nie są stuprocentowo pewni wszystkich swoich tez. Trudno powiązać je z czymś konkretnym. Nie jest to seks uprawiany wcześniej, nie są to marzenia senne i fantazje erotyczne odgrywane w wyobraźni (chociaż to może być przyczyna dodatkowa). Nie ma ona też związku z parciem na pęcherz, chociaż takie przekonanie jest dość powszechne. Te zjawiska występują po prostu obok siebie – po przebudzeniu mężczyźni mają zarówno pełny pęcherz, jak i poranną erekcję. Jedno nie wpływa na drugie, a przynajmniej nie znaleziono takich dowodów.
Dość powszechne jest jednak powiązanie porannej erekcji z tzw. fazą REM mózgu, czyli tym etapem snu, gdy faktycznie śnimy. Wtedy to prawdopodobnie z uwagi na zwiększoną produkcję testosteronu oraz nadtlenku azotu dochodzi do erekcji. I to nie jednej. Statystyczny mężczyzna ma mimowolną erekcję kilka razy w ciągu nocy i za każdym razem trwa ona od kilku do kilkudziesięciu minut. Zwykle przechodzą one niezauważone, jednak ta poranna, przestawiająca się jako tak zwany namiocik, towarzyszy większości mężczyzn przy przebudzeniu. Dokładniej rzecz biorąc nawet nie mężczyznom, ale także nastolatkom i dzieciom płci męskiej, w tym również w czasie życia płodowego.
Jeśli szukasz sposobu na uzyskanie wzwodu, sprawdź Pompki do penisa – ranking. Na stronie naszego partnera Erotino znajdziesz szeroki wybór pompek do penisa.
Brak porannej erekcji – przyczyny
Naukowcy dowodzą, że poranna erekcja jest jedną z oznak zdrowia fizycznego i psychicznego, a także wyznacznikiem wieku. Co ciekawe, wiek – przynajmniej do pewnej granicy – sam w sobie nie musi powodować braku porannej erekcji. Raczej sprawia, że staje się ona krótsza, mniej „twarda” i rzadsza.
Spadek częstotliwości występowania porannej erekcji jest objawem, który mężczyźnie trudno przeoczyć. Jest on przyzwyczajony do niej od maleńkości, więc gdy zanika, to nie robi tego niespostrzeżenie. Można raczej założyć, że mężczyźni w dużej części zauważają ten brak, ale jednak nie reagują. Z jednej strony nie wiedzą, że może to być symptom niepokojących zmian, a drugiej wszelkie problemy z erekcją, nawet mimowolną, budzą męskie skrępowanie i wstyd. Oczywiście nie zawsze – liczba panów odwiedzających gabinety seksuologów rośnie, jednak nadal stanowią oni mniejszość.
No dobrze, więc co robić, jeśli porannej erekcji nie ma? Czekać, obserwować. Jednorazowy brak erekcji nie jest niczym niezwykłym – dochodzi do niego nawet w czasie najbardziej zmysłowych i podniecających chwil. Jeśli jednak budzimy się wiele dni z rzędu, a erekcji nie ma, już jest niepełna, ledwo tylko odczuwalna, to trzeba szukać przyczyn takiego stanu rzeczy.
Diagnoza na własną rękę nie do końca jest możliwa, chociażby z powodu braku wiedzy do powiązania przyczyny ze skutkiem, czyli ustalenia, skąd bierze się problem. Może mieć podłoże psychogenne, a może mieć biologiczne, stąd też i konsultacja powinna mieć miejsce zarówno z urologiem (sprawdzi, czy ciało działa prawidłowo), jak i seksuologiem (zrobi to samo w odniesieniu do psyche).
Czy można radzić sobie na własną rękę? Brak porannej erekcji może być powodowany tym samym, co brak erekcji ogólnie. Stres, przemęczenie, zła dieta, brak aktywności fizycznej, nadużywanie używek – to najbardziej klasyczne przykłady czynników obniżających potencję i erekcję. Jedynym więc w zasadzie co można zrobić, to wyeliminować je i obserwować, czy brak porannej erekcji ustąpił. Jest to jednak proces dużo dłuższy i trudniejszy niż po prostu przełamanie niechęci do rozmawiania o męskich słabościach i konsultacja najpierw z lekarzem prowadzącym, a następnie z poleconym przez niego specjalistą, czyli zapewne seksuologiem lub urologiem. Lekarz prowadzący może również ocenić potencjalny wpływ przyjmowanych leków na brak porannej erekcji czy też ocenić, że jest to objaw jakiejś choroby – np. cukrzycy, zaburzeń krążenia.
Podsumowanie
Poranny wzwód jest zdrowym i normalnym sygnałem.
Brak porannych wzwodów, utrzymujący się przez kilka i dłużej dni z rzędu, albo powtarzający regularnie, jest sygnałem, po którym mężczyzna powinien udać się do lekarza.