Kwestie intymności i rozmawiania o niej większości z nas sprawiają duże problemy. Nie jesteśmy nauczeni tego, jak to robić, krępujemy się, nie wiemy, jak komunikować swoje potrzeby, ani jak reagować na takie komunikaty płynące od osoby partnerującej. Nie zawsze też rozumiemy swoje życie seksualne. Stąd też wizyty u seksuologa nie cieszą się dużym powodzeniem, chociaż trzeba przyznać, że z pomocy specjalistów korzysta więcej osób, niż jeszcze 2-3 dekady temu. Nadal jednak dla części społeczeństwa wsparcie i pomoc „doktora od seksu” to temat tabu, stygmatyzacja, oznaka braku męskości. Niesłusznie.
Kiedy warto udać się do seksuologa?
W dobie internetu wiedza w zasadzie o wszystkim dostępna jest na kliknięcie. W tym również ta, związana ze strefą intymną. Co prawda wiele blogów dostarcza wartościowych informacji, pozwalających na identyfikację określonych zachowań, podpowiedzi, jak sobie radzić z problemami, wskazówek, poradników. Faktycznie, mogą one stanowić namiastkę konsultacji z seksuologiem, jednak trzeba brać pod uwagę, że nie zawsze będą wartościowe, a raczej nigdy nie są indywidualnie dobrane. Jeśli więc mamy jakieś wątpliwości czy obawy dotyczące życia intymnego, nie wiemy, czy jest ono „normalne”, albo wiemy, że coś jest nie tak, tylko ciężko nam zidentyfikować problem i rozwiązanie, to konsultacja z seksuologiem jest wskazana.
Najczęściej będą to takie problemy, jak spadek potencji i libido, obniżenie i brak ochoty na seks, ale też na bliskość, problemy z osiągnięciem orgazmu, osiąganie go tylko w określonych okolicznościach. Mogą to być także kwestie związane z budową ciała, akceptacją go, bólem podczas stosunku, ale także sposobami na jego stymulację. Szczególnie ważne są też pytania i wątpliwości dotyczące tożsamości płciowej, orientacji seksualnej i ich akceptacji przez siebie oraz przez otoczenie.
Jak wygląda pierwsza wizyta u seksuologa?
Powyższe tematy należą do tak zwanych wrażliwych. Nie każdy lekarz może o nie pytać, jednak w przypadku seksuologa jest to nie tylko normalne, ale konieczne do ustalenia ścieżki dalszego postępowania. Dlatego podczas pierwszej wizyty musimy być przygotowani na to, że seksuolog przeprowadzi z nami szeroki i głęboki wywiad. Będzie on (zapewne) dotyczył przebytych i trwających chorób, przyjmowanych leków, wydarzeń z dzieciństwa. Pytania obejmą także temat relacji – zarówno z osobami partnerującymi obecnie, jak i z przeszłości oraz z członkami rodziny. Musimy być też przygotowaniu na opowiedzenie o naszym życiu seksualnym – możliwe, że od czasu inicjacji seksualnej (tzw. pierwszego razu) czy nawet wcześniej – w tym preferencji co do rodzaju seksu, masturbacji, doświadczeń, marzeń i fantazji. W tych rozmowach konieczna będzie szczerość, chociaż nie wszystkie odpowiedzi będzie łatwo udzielić. Szczególnie gdy wstydzimy się jakiś zachowań albo wręcz wiemy, że są destrukcyjne. Rolą seksuologa nie jest jednak ocena naszej osoby, tylko przypadku, konsultacja i pomoc.
Jednak niekoniecznie nastawiajmy się na to, że seksuolog rozwiąże od razu problem. Czasami faktycznie może tak być w czasie jednej czy kolejnych wizyt. Nierzadko jednak konieczna jest konsultacja z innymi specjalistami, na przykład urologiem czy psychologiem, lub też dodatkowe badania.
Wizyta może też zakończyć się konstatacją, że do skutecznego rozwiązania problemu wskazane albo konieczne będzie wprowadzenie osoby partnerującej i rozpoczęcie terapii dla par. Taka pomoc pozwala spojrzeć na związek z boku, bezstronnie, ale także ułatwia podjęcie różnych decyzji i może być pomocna w komunikowaniu się między partnerami o ich życiu intymnym.